Drodzy uczniowie, szanowni rodzice

starosta
Niebawem rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Powiat Sieradzki zarządza siedmioma takimi placówkami. Cztery z nich znajdują się na terenie Sieradza, trzy pozostałe działają w Błaszkach, Warcie i Złoczewie. Każda z nich jest świetnie przygotowana na przyjęcie pierwszoklasistów.

Co proponują nasze szkoły? Przede wszystkim dużą różnorodność specjalności i kierunków wszystkich typów placówek. Mamy i licea ogólnokształcące, i technika, i szkoły branżowe. W samym Sieradzu dysponujemy trzema liceami ogólnokształcącymi, bo oprócz „Jagiellończyka” i „Żeromskiego” mamy jeszcze LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czyli w popularnym „Mechaniku”, choć jest ono dużo mniejsze niż I LO i II LO.

Jeśli chodzi o limity miejsc w poszczególnych szkołach, to w sieradzkim „Jagiellończyku” i "Żeromskim" na chętnych w roku szkolnym 2020/2021 będzie czekało po 140 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych. W III LO (w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1) będą to 34 miejsca. Łącznie więc w samym Sieradzu będzie 314 miejsc w publicznych liceach ogólnokształcących. Do tego dochodzą 102 miejsca w LO w trzech szkołach w terenie, czyli w ZSP w Błaszkach, Warcie i Złoczewie. Każda z nich dysponuje 34 miejscami w liceum.

Młodzieży planującej zdobycie zawodu proponujemy kontynuowanie nauki w ZSP nr 1 i 2 w Sieradzu, a więc w „Mechaniku” i na Zamkowej, a także w ZSP w Błaszkach, Warcie i Złoczewie. Największą różnorodność, jeśli chodzi o zawody, proponuje „Mechanik”, który zaplanował łącznie 136 miejsc w technikach i 68 w branżowej szkole I stopnia. W szkole tej można zdobyć m.in. takie zawody, jak technik energetyk, technik informatyk, technik mechatronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik architektury krajobrazu, technik ochrony środowiska czy technik programista, który jest nowym zawodem. Nieco inne profile proponuje ZSP nr 2, gdzie można podjąć naukę m.in. w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik logistyk, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych czy technik hotelarstwa. Tu również proponujemy młodzieży nowy zawód, a będzie nim technik rachunkowości. W szkole na Zamkowej na absolwentów szkół podstawowych będą czekać łącznie 102 miejsca - 68 w technikum i 34 w szkole branżowej. Nowości mamy również w ZSP w Złoczewie, gdzie planujemy uruchomić w technikum nowy zawód - technik rachunkowości. Jest też nowa propozycja dla kandydatów do LO w Złoczewie - klasa pożarnicza pod patronatem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu.

Zachęcam do zapoznawania się z ofertami naszych placówek na ich stronach internetowych. Niezbędne informacje znajdziecie również tutaj – w informatorze edukacyjnym na stronie internetowej Powiatu. Jestem przekonany, że pomoże on absolwentom szkół podstawowych podjąć odpowiednią decyzję, a rodzicom pokaże możliwe kierunki rozwoju ich dzieci.

Mariusz Bądzior

Starosta Sieradzki